Tarımda model şehir Sakarya olacak

Tarımda model şehir Sakarya olacak

 

Tarımsal Üretim ve Gıda Güvenliğinde Yeni Yaklaşımlar Forumu'nda konuşan Başkan Adayı Ekrem Yüce, "Tarım olmazsa olmaz bir alandır. Tarım politikalarının başarıya ulaşması yerelde başlar. Bu doğrultuda Sakarya tarımsal üretimde önemli bir yer tutmaktadır. Şehrimizde tarım faaliyetlerini destekleyecek 4 ana iktisadi işletme kuracağız. Tarım Bakanlığımızın destekleriyle Sakarya'yı tarımda model bir şehir yapacağız ve hep birlikte çalışacağız" dedi.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Cumhur İttifakı AK Parti Adayı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Tarımsal Üretim ve Gıda Güvenliğinde Yeni Yaklaşımlar Forumu'na katıldı. Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, akademisyenler ve davetliler yer aldı. Programda katılımcı akademisyenler ‘Tarımsal Üretim ve Gıda Güvenliğinde Yeni Yaklaşımlar Forumu' ile sunumunu yaptı.

 

Tarımda paydaş olacağız

SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, "Üniversitemiz AR-GE ağırlıklı, gıda, savunma gibi alanlarda inovasyonlar üreterek sadece şehrimize değil, ülkemize yön veren çalışmalar gerçekleştiriyor. Gelişen savunma sanayinin yanı sıra tarımı da önemsiyoruz ve yerel yönetimlerimizin de güzel işler yapacağına inanıyoruz. Tarıma yönelik projeler bizlere heyecan veriyor. Biz de bu konuda paydaş olmak istiyoruz" dedi.

 

İhmal edilmeyecek bir alan

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, "Tarım çok stratejik bir sektör. Diğer sektörlere de önem verilebilir ama tarım ihmal edilemeyecek bir alan. Türkiye büyüdükçe tarım daha da önemli bir hale geliyor. Üniversitelerimiz de bu konuda çalışmalar yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız ziraat kökenli ve şehrimizi tarımın merkezi yapmaya yönelik projeleri var. SAÜ olarak AR-GE anlamında çeşitli laboratuar ve tesislerimiz var. Destek olmak ve yeni inovasyonlar kazandırmak noktasında hazırız" dedi.

 

Gelecekten umutluyuz

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, "Mühendislik ve mimarlık anlamında baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı günümüzde, gelişmeleri takip etmek sadece kamunun yükümlülüğü değil, STK'lara da sorumluluk düşmektedir. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimar Birliği'nin de yaşanan değişim ve gelişmeleri inceleyip onlardan sonuçlar çıkarma amacı var. Gelecekten umutluyuz. 2 milyon kilometrekare alanın sulamaya açılması, organik tarım gibi çeşitli alanlarda çalışmalarımız devam etmektedir. Toplantımızın da umulan sonuçlara fayda sağlamasını ümit ediyorum" dedi.

 

28 Mart 2019 Perşembe
Paylaş
Back To Top